ÇSATT

Amacımız

Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu - Amacımız
Written by tugceden

İsmini okumaya başlarken daha amacını, hedefini belli eden bir topluluk; Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu. 2003 yılından yani kurulduğu günden beri çizgisinin dışına çıkmayan, bugün havasını soluduğu, üzerinde yürüdüğü bu toprakları “vatan” yapan kahramanları yad ederek onlara olan borcunu bir nebze de olsa ödemeye çalışan topluluğumuzun amaçlarına gelin bir de birlikte bakalım.

1915 Çanakkale ruhunu hissetmek için şehitlik ziyaretleri düzenliyoruz.

Topluluğumuzun temel amaçlarından ilki; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün ilke ve devrimleri doğrultusunda hareket etmek, Aziz Atamızı ve vatanı, bayrağı, milleti, dini uğruna canlarını seve seve veren kahraman askerlerimizi unutmadığımızı, unutturmadığımızı göstermek, atalarımıza olan borcumuzu ekip çalışmasıyla onları yâd ederek göstermektir.

Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu olarak özelde Çanakkale Muharebeleri; genelde Birinci Cihan Harbi’nde yaşanan muharebeleri ve Türk cephelerini araştırmak, tanıtımını yapmak başlıca amaçlarımızdandır. Ayrıca tüm şehit ve gazilerimizin anılarını, izlerini araştırmak ve onları yaşatmak üniversitemiz öğrencilerine, gençliğe, kamuoyuna çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla tanıtmaktır. (Şehitlik ziyaretleri, arazi gezileri, fotoğraf sergileri, tiyatro vs.)

Fotoğraf sergileriyle Çanakkale Muharebelerini anlatıyoruz.

Topluluğumuz bünyesinde yapılan etkinliklerle öğrencilerin verimli ve faydalı vakit geçirmelerini, bu etkinlikler esnasında üyeleri grup çalışmasına yönlendirmeyi, birbirini tanımayan üyeler arasında sıcak, samimi bir ortam oluşmasını sağlamaktır.

Çanakkale Muharebeleri ile ilgili yerel ve ulusal basında çıkan haberleri takip etmek ve bu haberlerin doğruluğunu teyit etmek; doğru olmayan haberlerin doğrusunu ortaya koymak ve kamuoyu ile paylaşmak topluluğumuzun diğer amaçlarını oluşturmaktadır. Aynı zamanda topluluğumuzun üyesi olan öğrencilerin ders dışı faaliyetlerini, Öğrenci Topluluğu Yönergesi ‘ne göre planlı ve organize bir şekilde sürdürmesini sağlamak en önem verdiğimiz amaçlarımızdan biridir.

Tüm bu amaçların yanında üniversitenin sosyal aktivitelerinin artmasına katkı ve kendisine güvenen, girişimci, sorumluluk bilinci kazanmış, milli ve manevi değerlerine sahip bireyler yetiştirmek topluluğumuzun yegane hedeflerindendir.

Şiir ve tiyatro gösterilerimiz ile yediden yetmişe Çanakkale ruhunu yaşatıyoruz.

Bonus Yazı!

ÇSATT’ın logosunu merak ediyorsan bu yazıyı mutlaka okumalısın. https://csatt.org/logomuz/

About the author

tugceden

Leave a Comment