Videolar

Çanakkale 1915 Konferansı-2013 (Ayvacık)

Çanakkale nedir? Çanakkale, “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.” diyen o cesur komutanın yiğit evlatlarının vatan sevgisinin altın harflerle yazılan adıdır. Çanakkale, metrekareye altı bin merminin düştüğü yerdir. Ortalama bir insan vücuduna üç bin merminin girdiği yerdir. Çok az bir olasılık havada iki merminin çarpıştığı yerdir. Nice aslanlarımızın öle öle, kanını akıta akıta tarihi yeniden yazdığı, bir devri kapatıp yeni bir devrin temellerini attığı yerdir.

Bilindiği gibi zaman ilerledikçe kötüye gittiği anlaşılan, durumumuzu görüp bunu fırsat bilen düşman kuvvetleri bir araya gelerek topraklarımızı kendi aralarında paylaşmaya başladılar. Yurdun her yerinde baş gösteren kıpırtılar büyüyerek anne yüreklerine ateş düşürdü. O dönem başkentimiz İstanbul’a olan yakınlığı ile bilinen Çanakkale Boğazı’nı geçerek hem Rusya’ya yardım gönderebilecek hem de İstanbul’u etkileri altına alabileceklerdi. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve işleri planladıkları gibi gitmedi. Bir taşla pek çok kuş vurma hayalleri suya düştü.

Çanakkale savaşı bize bir gerçeği açıkça gösterdi ki savaşları silahlar değil yürekler kazanır. Kalbinde vatan ve din aşkı ile cephede savaşan kahraman Mehmetlerimiz sayıca ve imkânlar olarak çok üstün olmalarına rağmen düşman askerini boğazın serin sularına gömdü.

Dünyada her yer geçilir belki, lâkin geçilmez Çanakkale Boğazı…

Topluluk Başkanımız Murat Sayar’ın Ayvacık’ta “Çanakkale” üzerine verdiği konferansın videosu sizlerle…

İYİ SEYİRLER DİLERİZ…

About the author

Beyzanur TER

Leave a Comment