Category - Şehit’ten Kale’ler

Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu olarak; Çanakkale’yi, ecdâdımızı her alanda anlatmaya çalışıyoruz. Tiyatrolarımızla sahnede, fotoğraf sergilerimizle okullarda, sempozyumlarla salonlarda, arazilerle dağlarda tepelerde… Her yerde anlatmalıydık.

2006 yılında bir hayali gerçekleştirerek ilk topluluk dergisini çıkardık. “Şehit’ten Kale’ler” adını verdiğimiz dergimizle 1915 ile günümüz arasında bir köprü kurmaya çalıştık. Bu köprünün her taşını ise yazdığı makalelerle, şiirlerle üyelerimiz oluşturdu. Köprüye konulan her taşta “yazma”ya karşı olan duvarlar yıkıldı. Bölümü matematik de olsa mühendislik de olsa herkes yazabileceğini gördü.

Titizlikle hazırlanan dergimiz büyük bir özverinin ürünüdür. Ortaya konan ürünle Çanakkale’yi üniversitemiz öğrencilerine, Çanakkale halkına aktarmayı gaye bildik. Memleketin dört bir yanından gelen üyelerimiz sayesinde ise dergimiz yurdun dört bir yanına ulaşıyor. Muş’ta bir köy okulunda, Zonguldak’ta bir kütüphanede Şehit’ten Kale’ler’e rastlarsanız hiç şaşırmayın. Alın, okuyun ve Çanakkale’ye bir selam gönderin.
2006’dan günümüze her yıl iki tane olmak üzere 16 sayı hazırladık. 16 sayıda onlarca makale, şiir, fotoğraf, emek, anılar birikti.

Dergimizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Buram buram emek kokan dergimizi keyifle okuyunuz.